İnsan Kaynakları


Şirket kültürüne ve ortak değerlerine uyum sağlayabilecek, çalışacağı pozisyonun gerektirdiği nitelik ve yetkinliklere sahip, motivasyonu yüksek, gelişim ve değişime açık adayları bünyemize kazandırmak işe alım sürecimizin esas amacıdır. Bu süreçte değerlendirilmek üzere özgeçmiş havuzu oluşturabilmek için çeşitli kanallara, internette yer alan kariyer sitelerine v.b. ilan verilir ve süreç başlatılır.

Kurum olarak pazardaki gücümüze güç katmak için İnsanı en önemli kaynak olarak görür ve bu ilke ile işe alım sürecini yönetiriz. Adaylarımızda aradığımız ortak özellikler, pozisyonun gerektirdiği eğitim, deneyim ve yetkinlikler ile beraber şirketimizin kurum kültürü ve değerleriyle uyumlu kişilik özelliklerine sahip olmalarıdır. Özgeçmiş üzerinden yapılacak ön elemelerin ardından belirlenen yetkinliklere sahip adaylar iş görüşmelerine çağırılırlar. Aranan pozisyona en uygun adayı belirleyebilmek için İnsan Kaynakları ve ilgili Bölüm Yöneticileri, işe alım sürecinde işbirliği yaparlar ve görüşmeler sırasında adayların bilgi ve becerileri yanı sıra, kişilik, şirket kültürüne uyum yönleri de dikkate alınarak sorgulanır. Pozisyona uygun adaylar belirlendikten sonra referans araştırılması yapılır. Referans kontrol aşaması olumlu gören adaylara iş teklifi yapılır. Pozisyona göre bazen teknik bilgi ve beceri iş başında kazandırılmakta, bazen de tecrübeli ve alanında iddialı kişiler tercih edilmektedir.

Kurumumuzda başarılı olan her çalışan, başarısını devam ettirdiği sürece en üst kademeye kadar yükselme şansına sahiptir. Kendi yöneticilerini yetiştirmeyi hedeflemiş bir kurum olarak, kurum içinde kariyer olanaklarını çalışanlarımızla paylaşırız.

Kaliteyi ve Koşulsuz Müşteri Memnuniyetini Her Zaman Birinci Planda Tutan Şirketimizin Başarı Hikayelerinde Siz de Olmak İster misiniz?

Başvuru için tıklayınız.